Home   Blijf op de hoogte via onze blog     EduSpark 2025: waar ideeën vonken en onderwijs groeit

22 januari 2026

EduSpark 2025: waar ideeën vonken en onderwijs groeit

Afbeelding

Op maandag 17 november 2025 verzamelden meer dan 400 onderwijsprofessionals in de Koningin Elisabethzaal in Antwerpen voor EduSpark 2025. Wat begon met koffie en begroetingen, eindigde met een hoofd en notitieboek vol inzichten, vragen en concrete plannen. Eén gedeelde ambitie stond centraal: samen ontdekken hoe we onderwijs sterker, eerlijker en toekomstgericht kunnen organiseren.

EduSpark is geen klassiek congres, maar een ontmoetingsplek waar visie, beleid en praktijk samenkomen. Vanuit 75 jaar betrokkenheid bij onderwijs werd zowel teruggekeken als vooruitgedacht: welke keuzes doen er vandaag echt toe, en hoe zorgen we ervoor dat kwaliteit, gelijke kansen en professionaliteit in de klas hand in hand blijven gaan?

Verandering die blijft plakken

Doorheen de dag liep één duidelijke rode draad: duurzame verandering ontstaat niet door losse initiatieven, maar door vertrouwen, samenwerking en gedeelde expertise. Tijdens sessies rond veranderingsprocessen maakten Florence Pérès en Kristin Vanlommel duidelijk waarom vernieuwing vaak vastloopt en vooral hoe je weerstand begrijpt, stress verlaagt en veerkracht opbouwt in schoolteams. Niet méér doen, maar slimmer en samen.

Ook talentontwikkeling kreeg een genuanceerde benadering, gebracht door dr. Tessa Kieboom. Of het nu gaat om hoogbegaafdheid of andere specifieke sterktes: het vraagt geen extra project, maar een gedragen visie en duidelijke structuren. De centrale vraag was niet wat we toevoegen, maar hoe talent zichtbaar en betekenisvol wordt binnen het dagelijkse schoolleven.

Onderwijs, technologie en menselijkheid

Artificiële intelligentie en innovatie kwamen nadrukkelijk aan bod tijdens de sessie van gewoon hoogleraar Piet Desmet, maar steeds vanuit een duidelijke invalshoek: technologie is een middel, geen doel. Het gesprek ging over bewuste keuzes, pedagogische verantwoordelijkheid en de blijvende rol van leerkrachten en schoolleiders als experten. Sterk onderwijs vraagt een evenwicht tussen inclusie, excellentie en effectiviteit, met de mens altijd centraal.

Ook leercultuur en organisatie kregen ruime aandacht. Els Minner deelde dat leerkrachten pas groeien wanneer leren en kennisdeling worden ingebed in de dagelijkse praktijk, en niet beperkt blijven tot één opleidingsdag. Vragen als hoe je een omgeving creëert waarin teams blijven groeien en samenwerken, en hoe je scholen zo organiseert dat mensen er energie van krijgen in plaats van die te verliezen, werden uitgebreid besproken door Wouter Schelfhout.

Verbinding, ook tussen de sessies

Ook tijdens de lunch bleef de energie hoog. Vraagkaartjes op tafel zorgden voor gesprekken over échte uitdagingen in scholen. Geen smalltalk, maar een open uitwisseling van ervaringen, twijfels en ideeën.

Meer richting, niet meer tools

De dag eindigde niet met een overload aan tools, maar met richting, inspiratie en concrete handvatten om meteen mee aan de slag te gaan. EduSpark 2025 bewees opnieuw: wanneer mensen, visie en inhoud samenkomen, ontstaan er ideeën die blijven nazinderen.

Afbeelding

EduSpark is het inspirerend onderwijscongres in Vlaanderen waar beleidsmakers en onderwijsexperten samenkomen om ideeën en inzichten te delen.

Mis niets
Volg Plantyn op sociale media (Facebook | Instagram | LinkedIn) of schrijf je in voor de nieuwsbrief en blijf op de hoogte van updates over EduSpark 2025 én 2026.